[item:Repliki średniowieczne]
Andre Lerch jest właścicielem małego warsztatu specjalizującego się w wyrobie replik z okresu średniowiecza. Zamiłowanie do wyrobów z drewna zrodziło się u Andre w latach 2001 i 2002. Odwiedzał jarmarki. Szczególne zainteresowanie wzbudziły w nim jarmarki średniowieczne. Interesował się wystawianymi tam wyrobami. Wówczas wykonał pierwszą replikę stołu stolarskiego. Z czasem zainteresowanie przerodziło się w pasję. Jego umiejętności nie ograniczają się jednak do obróbki drewna. Po skończonym stażu w jednym z zakładów w tej branży pracuje również w metalu.
Za namową znajomych postanowił otworzyć firmę i zająć się zawodowo wyrobem replik z okresu średniowiecza. Wytwarza głównie z drewna i metalu. Czasami, jeżeli okoliczności tego wymagają także ze skóry. Bierze udział w jarmarkach, na których prezentuje i sprzedaje swoje wyroby, a jednocześnie uczy tego rzemiosła. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się własnoręcznie wykonane przez pana Lercha przedmioty codziennego użytku. Można obejrzeć i zakupić od niego elementy zbroi wykute z żelaza, bądź całą, kompletną zbroje. Zapytany przez zainteresowanych w czasie trwania jarmarku chętnie dzieli się wiedzą na temat powstawania przedmiotów.
Uczestniczy w spotkaniach z fanami średniowiecza. Pozwala przymierzać elementy zbroi, odzieży, zrobić kilka zdjęć na pamiątkę. Dla większości sympatyków okresu średniowiecza spotkania tego rodzaju pozostawiają niezapomniane wspomnienia.
Zdołał poszerzyć swoją ofertę. Prezentuje repliki przedmiotów codziennego użytku np.: beczki, skrzynie, rogi do picia i grania, lampiony, wiadra, skóry, lampy, tablice do pisania, aż po całą zbroje i broń białą. Wachlarz oferowanych przedmiotów jest ogromny.
Swoimi działaniami zachęca dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy z historii zapraszając do wzięcia udziału w zajęciach i pokazach edukacyjnych z zakresu historii średniowiecza. W przystępny sposób przedstawia stroje, uzbrojenie, zapoznaje z dawnymi obyczajami i kulturą. Przybliża ówczesne warunki życia. Pokazuje i objaśnia przeznaczenie poszczególnych elementów uzbrojenia rycerstwa, sposobu walk. Dzieci i młodzież korzystając z replik przedmiotów biorą udział w proponowanych im walkach rycerskich, dawnych grach i zabawach. Uczestnictwo w tego typu spotkaniach pozwala lepiej przyswoić fakty i wyobrazić sobie życie w ówczesnej epoce. Niejednokrotnie grupa zainteresowanych liczy około 800 osób. Takie spotkania sprawiają panu Lerchowi wiele radości i mobilizują do dalszej intensywnej pracy.
Wszystkie prezentowane przedmioty powstają w jego warsztacie. Wykonane zostają z najlepszych materiałów, z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów i nie ma mowy o produkcji masowej. Andre Lerch wykonuje także kopie białej broni np.: mieczy, szabli, sztyletów. Posiada szeroki wybór tarcz, zbroi rycerskich, kolczug, rękawic, nagolenników, pasów oraz hełmów. Tworzy również na zamówienie. Realizuje zamówienia według dostarczonych rysunków i zdjęć. Wyroby pana Lercha nabywane są również przez osoby biorące udział w rekonstrukcjach walk okresu średniowiecza. Andre Lerch wiedzę i wskazówki do wykonania replik czerpie przyglądając się zbiorom muzealnym, ikonografii, czytając fachową literaturę. Kolejną jego inspiracją są wykopaliska i źródła historyczne.