Gilbert Hoffmann jest rzemieślnikiem zajmującym się kowalstwem. Zawód ten polega na tworzeniu przedmiotów z metalu. Jest to praca bardzo trudna i wyczerpująca, wymagająca wielu lat nauki. Kowalstwo to zawód, który pojawił się już w starożytności. Utożsamiany był z magią gdyż jeden człowiek potrafił zapanować nad żywiołami: ogniem, powietrzem i ziemią. Kowal był ważną osobą ponieważ tworzył narzędzia, którymi pracowali inni. W średniowieczu każda osada chciała posiadać swojego kowala, który zawsze miał pełne ręce roboty.
Kuźnia stanowiła osobny budynek na skraju wsi lub poza wsią. Integralną częścią budynku było palenisko, z którym połączony był miech kowalski. Pośrodku stał pień z kowadłem. Pod ścianami rozstawione były potrzebna narzędzia: młotki, kleszcze, przebijaki, kształtowniki, podcinki, gwoździownice. Kowal przed przystąpieniem do pracy zakładał fartuch i rękawice. Ojciec Pana Gilberta był tokarzem. Rozbudził w synu zamiłowanie do metalu. Od roku 1970 Gilbert Hoffmann pobierał nauki od mistrza w prywatnym warsztacie. Już wówczas przewidział, że będzie to zawód, któremu zechce się poświęcić.
Od 2002 roku stał się samodzielny. Kuźnia Pana Hoffmanna mieści się przy ulicy Bautzener Str.32, w Görlitz. Najpierw w tym budynku była fabryka drożdży, później znajdowała się przetwórnia alkoholu. Zaobserwował, iż w chwili rozpoczęcia kariery zawodowej zainteresowanie jego wyrobami kowalskimi nie było zbyt duże. W dniu dzisiejszym sytuacja się zmieniła. Wiele osób zainteresowanych jest wyrobami z okresu średniowiecza. Wiele jego wyrobów znajduje nabywców nie tylko indywidualnych, ale i hurtowych.
Pan Hoffmann zapraszany jest do wzięcia udziału w wystawach i jarmarkach np. corocznie organizowanych w Zgorzelcu „Jakubach. Na jarmarkach, wystawiany warsztat wzbudza wielkie zainteresowanie. Pan Hoffmann prezentuje swoje wyroby, nawiązuje bezpośredni kontakt zarówno z dorosłymi, młodzieżą jak i z dziećmi.
Wszystko co robi wykonuje z różnych materiałów. Narzędzia, sprzęty, które wystawia na jarmarkach np. lampy szewskie, świeczniki itp. powstają przy okazji aby nie marnować surowca. Wytwarza prawie wszystko. Jest w stanie zrealizować każde zamówienie. Oprócz kowalstwa Pan Gilbert Hoffmann interesuje się rzeźbą.
Od 9 lat wystawia swoje wyroby z grupą „Atalog”. To bardziej (kreatywna) obróbka metalu niż kowalstwo. Ogromną radość i przyjemność sprawia Panu Gilbertowi fakt, iż znajduje coraz większe grono zainteresowanych wyrobami kowalskimi.
Gilbert Hoffmann
Bautzener Str.32
0160 437 6399
E-mail : die-goerlitzer-schmiede@tt-online.de
Home: www.die-goerlitzer-schmiede.de