Zespół ludowy „Lasowianie” działający przy miejscowym Euroregionalnym Centrum Kultury - EuRegioKom w Pieńsku, powstał w 1951 roku z inicjatywy kobiet zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich w Lasowie. Kierowniczką zespołu jest Halina Gancarz, natomiast instruktorem muzycznym Edward Drewicz.
Pierwotnie zespół złożony z samych kobiet nosił nazwę „Lasowianki” i pod taką nazwą przetrwał do roku 2000, kiedy to skład grupy zasilili mężczyźni. Wówczas nastąpiła konieczność przemianowania nazwy i odtąd grupa działa pod nazwą „Lasowianie”. Pomimo zmiany zarówno nazwy jak i częściowo składu, zespół kontynuuje pierwotną ideę jego założycielek, krzewiąc kulturę, tradycję i ludowość wschodnią przywiezioną na te tereny m.in. z Wilna, Białorusi, Lubelszczyzny i Polesia. Na scenie występują w strojach zaprojektowanych przez etnografów, krojem nawiązujących do dawnych strojów śląskich oraz wyłącznie lnianych, nawiązujących do tzw. strojów dziadowskich.
„Lasowianie” koncertując na terenie Polski zdobyli wiele cennych nagród i wyróżnień. Szczególnym osiągnieciem było zajęcie I miejsca w konkursie ogłoszonym przez Radio Wrocław, które łączyło się z możliwością nagrania płyty z utworami zespołu oraz I miejsca na festiwalu w Dąbrowie Górniczej. Utwory pt. "Jaś koniki poił" oraz "Śpiewaj skowroneczku" to pierwsze nagrania audio jakie znalazły się w zbiorach wirtualnej biblioteki Cyfrowy Dolny Śląsk. Są to nagrania pochodzące z debiutanckiego albumu „Lasowian”, wydanego w 2009 roku przez Radio Wrocław.
Innymi, godnymi pochwały osiągnieciami to zdobycie II miejsca w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu, w którym o laury najlepszych rywalizowały zespoły ludowe z 13 województw oraz zajęcie II miejsca na festiwalu w Kamieniu Pomorskim.
Do sukcesów zaliczyć należy również zajęcie I miejsca podczas "Lądeckich Zdrojów" - Lądek Zdrój, II miejsca w "Lubańskim Festiwalu Folklorystycznym „Folkart 2013”, I Grand Prix "Muzyczna niedziela" – Gozdnica, Grand Prix "Przegląd biesiadno-kresowy" – Siedlisko, I miejsca w "Śpiewających seniorach" – Bogatynia, II miejsca podczas "Lubańskich skrzypiec" – Lubań, II miejsca w "Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej" – Smolnik i II miejsca w "Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych" – Szprotawa.
W ostatnich latach, poza piosenkami ludowymi, biesiadnymi i kościelnymi, zespół postanowił rozszerzyć swój repertuar o utwory wojskowe, otrzymując również wyróżnienia w festiwalach piosenki żołnierskiej.
Grupa z Pieńska nie ogranicza się do koncertowania jedynie w granicach kraju. Już dwukrotnie zachwycała swoimi utworami polonię we Francji a dzięki nawiązaniu partnerskiego kontaktu z niemieckimi i czeskimi zespołami ludowymi, „Lasowianie” mają możliwość promocji naszej rodzimej kultury również w Czechach i Niemczech.
Ich bogaty dorobek artystyczny nie pozostał nie zauważony zarówno przez lokalne jak i krajowe władze. W ostatnim czasie zespół otrzymał od burmistrza i Rady Miejskiej medal Zasłużony dla Miasta Pieńsk, natomiast decyzją ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Obecnie w skład zespołu wchodzą: Edward Drewicz (bęben), Henryka Drewicz, Halina Gancarz (mandolina, tara), Julian Gancarz, Donata Iwińska, Józef Karcz (klarnet, saksofon), Stanisław Natis (akordeon), Jadwiga Paljocha, Emilia Sielańczyk, Cecylia Sikora, Waldemar Sikora, Bogusława Taszarek, Kazimierz Wojdak i Urszula Zielińska.
Do najbardziej znanych utworów „Lasowian” należą: „A te nasze chłopaki”, „O mój Boże”, „Chodziłem po polu”, „Jaś koniki poił”, „Tam za górą”, „Śpiewaj skowroneczku”, „Stary dziad”, „Wiejska matulu”. „Leśne nastroje”. „Pod zielonym dębem”, „Jak ja do dziewczyny”, „Jak ja se zaśpiewam”, „Zachodzi słoneczko”, „Wedle lasu”, „W moim ogródeczku”, „Tam koło młyna”, „Samotna harmonia”, „Chodźcie tu dziewczyny”, „Kogut”, „Hej tam za górą”, „Świeć miesiączku” i „Marysiu buzi daj”.
/p>
Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku
ul Świerczewskiego 23
Pieńsk
Halina Gancarz
tel. 607 860 529, 792462227